World Team Trials Challenge 2019

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






World Team Trials is a last chance tournament to get into Final X. Whoever wins at Final X (weight class) will join the World Wrestling Team.

Here was the schedule of WTTC (All times in Eastern):

Friday, May 17:

Session I

10:00 am – 2:00 pm – UWW Junior Freestyle 1st Round, Quarterfinals and Consolation Rd. 1-2 (2 MATS)

10:00 am – 3:00 pm – Senior Greco-Roman 1st Round, Quarterfinals and Consolation Rd. 1-2 (2 MATS)

Session II

4:00 pm – 8:30 pm – UWW Junior Freestyle: Semifinals, Finals, Consolation Rd. 3-consolation semifinals (2 MATS)

4:00 pm – 8:30 pm – Senior Greco-Roman: Semi-Finals, Finals, Consolation Rd. 3-consolation semifinals (2 MATS)

Saturday, May 18:

Session III

10:00 am – 12:00 pm – Senior Women’s Freestyle: 1st Round, Quarterfinals and Consolation Rd. 1 (2 MATS)

10:00 am – 1:00 pm – Senior Men’s Freestyle: 1st Round, Quarterfinals and Consolation Rd. 1-2 (2 MATS)

Session IV

1:30 pm – 5:15 pm – UWW Junior Freestyle best 2 out of 3 championship finals, 3rd Place, true 3rd if necessary (2 MATS)

1:30 pm – 5:15 pm – Senior Greco-Roman best 2 out of 3 championship finals, 3rd Place, true 3rd if necessary (2 MATS)

Session V

5:30 pm – 9:00 pm – Senior Men’s Freestyle Semifinals, finals, and Consolation Rd. 3, consolation semifinals (2 MATS)

5:30 pm – 9:00 pm – Senior Women’s Freestyle Semifinals, Finals, and Consolation Rd. 3, consolation semifinals (2 MATS)

Sunday, May 19:

Session VI

12:00 pm – 3:45 pm – Senior Men’s Freestyle best 2 out of 3 championships, 3rd place, true 3rd if necessary (2 MATS)

12:00 pm – 3:45 pm – Senior Women’s Freestyle best 2 out of 3 championships, 3rd place, true 3rd if necessary (2 MATS)

Here are the finals (Best of three):

R1 57 kg. Thomas Gilman (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VPO Darian Cruz (Lehigh Valley Wrestling Club/NYAC), 4-0

R2 57 kg. Thomas Gilman (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VPO1 Darian Cruz (Lehigh Valley Wrestling Club/NYAC), 5-2

R1 61 kg. Tyler Graff (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VPO1 Cody Brewer (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 22-16

R2 61 kg. Tyler Graff (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VFA Cody Brewer (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 8-5 1:26

R1 65 kg. Zain Retherford (Nittany Lion Wrestling Club) VPO1 Jordan Oliver (Sunkist Kids Wrestling Club), 7-6

R2 65 kg. Zain Retherford (Nittany Lion Wrestling Club) VPO1 Jordan Oliver (Sunkist Kids Wrestling Club), 7-6

R1 70 kg. James Green (Sunkist Kids Wrestling Club) VSU Anthony Ashnault (Scarlet Knights Wrestling Club/NYAC), 10-0 0:30

R2 70 kg. James Green (Sunkist Kids Wrestling Club) VIN Anthony Ashnault (Scarlet Knights Wrestling Club/NYAC), 0-0 0:00

R1 74 kg. Isaiah Martinez (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VPO1 Jason Nolf (Nittany Lion Wrestling Club), 9-4

R2 74 kg. Jason Nolf (Nittany Lion Wrestling Club) VPO1 Isaiah Martinez (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 7-5

R3 74 kg. Isaiah Martinez (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VSU1 Jason Nolf (Nittany Lion Wrestling Club), 12-2 6:00

R1 79 kg. Alex Dieringer (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VSU1 Zahid Valencia (Sunkist Kids Wrestling Club), 12-1 2:44

R2 79 kg. Alex Dieringer (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VSU1 Zahid Valencia (Sunkist Kids Wrestling Club), 12-2 3:53

R1 86 kg. Pat Downey (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VPO1 Nicholas Heflin (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 6-2

R2 86 kg. Pat Downey (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)) VPO Nicholas Heflin (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 4-0

R1 92 kg. Bo Nickal (Nittany Lion Wrestling Club) VSU Michael Macchiavello (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 10-0 1:08

R2 92 kg. Bo Nickal (Nittany Lion Wrestling Club) VPO Michael Macchiavello (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 5-0

R1 97 kg. Kyven Gadson (Cyclone Regional Training Center C-RTC) VPO1 Ty Walz (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 3-2

R2 97 kg. Kyven Gadson (Cyclone Regional Training Center C-RTC) VPO Ty Walz (Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)), 3-0

R1 125 kg. Gable Steveson (Minnesota Regional Training Center) VSU1 Adam Coon (Cliff Keen Wrestling Club), 13-3 5:49

R2 125 kg. Gable Steveson (Minnesota Regional Training Center) VPO1 Adam Coon (Cliff Keen Wrestling Club), 8-1

Print Friendly, PDF & Email